Official Selection 2016

Kinofilm LaurelssWe are pleased to announce all the films screening in Kinofilm Festival 2016. Browse the A_Z List of films screening in this year’s Festival, for the day, time, venue and programme selection (download available below).

Full programme details for the festival to be announced shortly.

Down load A-Z films FINAL web 2016 copy3

Film Title (A=Z) Director Programme Day Date Time Venue
1-0 Saman Hosseinpuor Take 5 & Under Thur 25th Feb 8.30pm Apotheca Bar
A Boy’s Life Howard McCain Kino Tales 2: Future Tales Mon 22nd Feb 4.00pm Central Library
A Coat Made Dark Damien Byrne Animation 1: “Dark & Light” Wed 24th Feb 2.00pm Central Library
A Finful of Dollars Marinos Kallikourdis Euro Cine 3: French & Italian Thur 25th Feb 6.15pm Instituto Cervantes
A Short Guide To Re-Entry Anwar Boulifa British Shorts 2 Sun 28th Feb 4.00pm Anthony Burgess
A Single Life Marieke Blaauw, Joris Oprins, Job Roggeveen Animation 2:”Special Selections” Wed 24th Feb 6.00pm Central Library
A Six and Two Threes Andy Berriman iShorts (repeat screening) Thur 25th Feb 3.00pm Central Library
A Six and Two Threes Andy Berriman iShorts (Creative England) Mon 22nd Feb 5.50pm 70 Oxford Street
Absence Rob Savage Take 5 & Under Thur 25th Feb 8.30pm Apotheca Bar
Acoustic Kitty Jennifer Sheridan Women In Film Sat 27th Feb 6.30pm RNCM
After the Argument JD Hampton Kino Tales: Comedy Tales 1 Mon 22nd Feb 2.00pm Central Library
Against Night Stefan Kubicki Kino Exposed 1:International Student Shorts Wed 25th Feb 2.00pm Central Library
Alicija Mike Peakcock Made In Manchester Mon 22nd Feb 7.50pm 70 Oxford Street
Alicija Mike Peakcock Made In Manchester (repeat screening) Tue 23rd Feb 4.00pm 70 Oxford Street
All The Pain In The World Tommaso Pitta Kino Tales 5: Comedy Tales 2 Fri 26th Feb 6.30pm Anthony Burgess
Animal Landscape Shelley Dodson Animation 4: “Kids Corner” Sat 27th Feb 1.00pm Central Library
Animation Hotline (2013) Dustin Grella Animation 1: “Dark & Light” Wed 24th Feb 2.00pm Central Library
Anrath Gregor Hoeppner Euro Cine 2 – German Shorts Thur 25th Feb 1.0pm Central Library
Anxiety #5 Jeff Migel International Panorama 1 Mon 22rd Feb 6.00pm Central Library
Anxiety #5 Jeff Migel International Panorama 1 (Repeat) Tues 23rd Feb 2.00pm Central Library
Any Other Sense James Tyler British Shorts 2 Sun 28th Feb 4.00pm Anthony Burgess
ANYA Damien O’Connor Animation 4: “Kids Corner” Sat 27th Feb 1.00pm Central Library
ANYA British Shorts 2 Sun 28th Feb 4.00pm Anthony Burgess
Autumn Leaves / 1-0 / B+ Saman Hosseinpuor Take 5 & Under Thur 25th Feb 8.30pm Apotheca Bar
B+ Nazir Mirzaee International Panorama 2 Tues 23rd Feb 6.30pm Anthony Burgess
Baer Pascal Floerks Kino Experimental Thur 25th Feb 6.30pm Apotheca Bar
Balcony Toby Fell-Holden British Shorts 2 Sun 28th Feb 4.00pm Anthony Burgess
Bamboule Simon Ostermann Family Friendly Sat 27th Feb 3.00pm Central Library
Bastard Chris Tugwell Kino Tales 5: Comedy Tales 2 Fri 26th Feb 6.30pm Anthony Burgess
Battle Megan Fox Kino Exposed 1:International Student Shorts Wed 24th Feb 2.00pm Central Library
Baxter Ty Coyle Animation 2:”Special Selections” Wed 24th Feb 6.00pm Central Library
Between Black and White Socrates Alafouzos Euro Cine 4: Crossing Borders Fri 26th Feb 6.00pm Instituto Cervantes
Billy the Kid Sam Johnson Family Friendly Sat 27th Feb 3.00pm Central Library
Blue Boy Ingrid Holstad Kino Exposed 2: UK Student Shorts Wed 24th Feb 6.30pm Anthony Burgess
Bluey Darlene Johnson International Panorama 2 Tues 23rd Feb 6.30pm Anthony Burgess
Broken Edge Dio Chen Kino Experimental Thur 25th Feb 6.30pm Apotheca Bar
California Dreaming Marinos Kallikourdis Euro Cine 3: French & Italian Thur 25th Feb 6.15pm Instituto Cervantes
Candies Ivan Lopez Euro Cine 5 – Spanish Shorts 2 Sun 28th Feb 2.00pm Anthony Burgess
Charlie and Me Lee Bolton Made In Manchester Mon 22nd Feb 7.50pm 70 Oxford Street
Charlie and Me Lee Bolton Made In Manchester (repeat screening) Tue 23th Feb 4.00pm 70 Oxford Street
Cherry Cake Jaine Green Kino Tales 5: Comedy Tales 2 Fri 26th Feb 6.30pm Anthony Burgess
Circles Dean Puckett iShorts (repeat screening) Thur 25th Feb 3.00pm Central Library
Circles Dean Puckett iShorts (Creative England) Mon 22nd Feb 5.50pm 70 Oxford Street
Clones Rafael Bolliger Kino Tales 2: Future Tales Mon 22nd Feb 4.00pm Central Library
CODA Alan Holy Animation 1: “Dark & Light” Wed 24th Feb 2.00pm Central Library
Cold Star Kai Staenicke Euro Cine 2 – German Shorts Thur 25th Feb 1.0pm Central Library
Conversations with Strangers James Sampson Kino Tales 3: Romantic Tales Tue 23rd Feb 6.00pm Central Library
Corner and The Cutman Daniel Holliday Kino Tales 4: Bizarre Tales Tue 23rd Feb 8.30pm Anthony Burgess
Crack Peter King Kino Tales 5: Comedy Tales 2 Fri 26th Feb 6.30pm Anthony Burgess
Creamen Esther Casas Roura Animation 2:”Special Selections” Wed 24th Feb 6.00pm Central Library
CREVETTE / Shrimp Sophie Galibert Euro Cine 3: French & Italian Thur 25th Feb 6.15pm Instituto Cervantes
CREVETTE / Shrimp Sophie Galibert Family Friendly Sat 27th Feb 3.00pm Central Library
Cusp Oliver Warren British Shorts 2 Sun 28th Feb 4.00pm Anthony Burgess
Dacryphilia Rene Chandler Animation 1: “Dark & Light” Wed 24th Feb 2.00pm Central Library
Dance of The Neurons Jody Oberfelder Kino Experimental Thur 25th Feb 6.30pm Apotheca Bar
Dead Sad Ryan Paige Kino Tales 3: Romantic Tales Tue 23rd Feb 6.00pm Central Library
Dji. Death Sails Dmitri Voloshin Animation 4: “Kids Corner” Sat 27th Feb 1.00pm Central Library
Doctor Sharpe Alice Ash Kino Experimental Thur 25th Feb 6.30pm Apotheca Bar
Doctor Sharpe Alice Erskine, Laura Suzy Brown Women In Film Sat 27th Feb 6.30pm RNCM
Duet Matt White Kino Tales 3: Romantic Tales Tue 23rd Feb 6.00pm Central Library
Eat My Dream Jessica Duerwald Documentary Shorts Fri 26th Feb 2.00pm Gullivers
Edith’s War Emily Bignell Animation 1: “Dark & Light” Wed 24th Feb 2.00pm Central Library
EL BUEN MAL / The Good Illness Jokin Urruticoechea Euro Cine 5 – Spanish Shorts 2 Sun 28th Feb 2.00pm Anthony Burgess
EL DÍA MÁS FELIZ / The Happiest Day Gaizka Urresti Euro Cine 1 – Spanish Shorts 1 Wed 24th Feb 6.15pm Instituto Cervantes
El Espejo Humano Marc Nadal Euro Cine 5 – Spanish Shorts 2 Sun 28th Feb 2.00pm Anthony Burgess
El Espejo Humano Marc Nadal Kino Exposed 1:International Student Shorts Wed 24th Feb 2.00pm Central Library
El Lobo Stéphane Dirschauer International Panorama 1 Mon 22rd Feb 6.00pm Central Library
El Lobo Stéphane Dirschauer International Panorama 1 (Repeat) Tues 23rd Feb 2.00pm Central Library
Eloise, Little Dreamer Myriam Obin Animation 1: “Dark & Light” Wed 24th Feb 2.00pm Central Library
Eloise, Little Dreamer Myriam Obin Take 5 & Under Thur 25th Feb 8.30pm Apotheca Bar
Every Day Is Like Sundae Tom Diffenthal Made Up North Sat 27th Feb 8.30pm RNCM
Every Day My Dad Dies Steven Rico Kino Exposed 1:International Student Shorts Wed 24th Feb 2.00pm Central Library
For Sure Sydney Buchan International Panorama 2 Tues 23rd Feb 6.30pm Anthony Burgess
Frontman Matthew Gentile International Panorama 1 Mon 22rd Feb 6.00pm Central Library
Frontman Matthew Gentile International Panorama 1 (Repeat) Tues 23rd Feb 2.00pm Central Library
Fulfilament Rhiannon Evans Animation 4: “Kids Corner” Sat 27th Feb 1.00pm Central Library
Game Play James Dearden Take 5 & Under Thur 25th Feb 8.30pm Apotheca Bar
Get In Ross Birks Made Up North Sat 27th Feb 8.30pm RNCM
Girl + Ghost Nik Wansbrough Kino Tales 3: Romantic Tales Tue 23rd Feb 6.00pm Central Library
Girl in the Dress, The Natalie Malla Kino Tales: Comedy Tales 1 Mon 22nd Feb 2.00pm Central Library
Gnomes Joshua Mullins Made In Manchester Mon 22nd Feb 7.50pm 70 Oxford Street
Gnomes Joshua Mullins Made In Manchester (repeat screening) Tue 23rd Feb 4.00pm 70 Oxford Street
Happy Tears Martin Monk Euro Cine 2 – German Shorts Thur 25th Feb 1.0pm Central Library
Head Coach Sergey Pesin Family Friendly Sat 27th Feb 3.00pm Central Library
Heavenly Peace Andreas Wessel-Therhorn Animation 2:”Special Selections” Wed 24th Feb 6.00pm Central Library
Helio Teddy Cecil Kino Tales 2: Future Tales Mon 22nd Feb 4.00pm Central Library
Hell On Wheels Jonathan Smith Take 5 & Under Thur 25th Feb 8.30pm Apotheca Bar
Hits LIke a Girl Harry Sherriff Made In Manchester Mon 22nd Feb 7.50pm 70 Oxford Street
Hits LIke a Girl Harry Sherriff Made In Manchester (repeat screening) Tue 23rd Feb 4.00pm 70 Oxford Street
Holes in Their Souls Andy Smith iShorts (repeat screening) Thur 25th Feb 3.00pm Central Library
Holes in Their Souls Andy Smith iShorts (Creative England) Mon 22nd Feb 5.50pm 70 Oxford Street
Home Sweet Home Pierre Clenet; Alejandro Diaz; Romain Mazevet; Stephane Paccolat Animation 2:”Special Selections” Wed 24th Feb 6.00pm Central Library
How I Didn’t Become A Piano Player Tommaso Pitta Kino Tales: Comedy Tales 1 Mon 22nd Feb 2.00pm Central Library
How Mochi is Made Abigail Fairhurst British Shorts 2 Sun 28th Feb 4.00pm Anthony Burgess
Hunter’s Fall Peter McCarthy Euro Cine 4: Crossing Borders Fri 26th Feb 6.00pm Instituto Cervantes
I Could Eat A Horse Jake Hovell Take 5 & Under Thur 25th Feb 8.30pm Apotheca Bar
I Want For Nothing Kier Black Made Up North Sat 27th Feb 8.30pm RNCM
I Was Five When I became A Woman Maryam Tafakory Women In Film Sat 27th Feb 6.30pm RNCM
I.O.A. Gabriel Moehring Animation 2:”Special Selections” Wed 24th Feb 6.00pm Central Library
I’m In The Corner With The Bluebells Ako Mitchell British Shorts 2 Sun 28th Feb 4.00pm Anthony Burgess
I’ve Just Had a Dream Javier Navarro Euro Cine 1 – Spanish Shorts 1 Wed 24th Feb 6.15pm Instituto Cervantes
Inmentis Francisco de la Fuente Kino Tales 4: Bizarre Tales Tue 23rd Feb 8.30pm Anthony Burgess
Is it Dead Yet? Kelly Wenham Documentary Shorts Fri 26th Feb 2.00pm Gullivers
IT Girl Oriol Puig Playa Euro Cine 5 – Spanish Shorts 2 Sun 28th Feb 2.00pm Anthony Burgess
Ivan and The Wolf Anna Levinson Animation 2:”Special Selections” Wed 24th Feb 6.00pm Central Library
Jester Conor Woodman Made Up North Sat 27th Feb 8.30pm RNCM
Julia Maud Neve Kino Exposed 1:International Student Shorts Wed 24th Feb 2.00pm Central Library
Justlikeabitch Ruaidhri Conroy Euro Cine 4: Crossing Borders Fri 26th Feb 6.00pm Instituto Cervantes
Keep Calm and Carry On Stan Valroff Kino Exposed 2: UK Student Shorts Wed 24th Feb 6.30pm Anthony Burgess
La tête de l’emploi (Right person for the job) Wilfried Meance Euro Cine 3: French & Italian Thur 25th Feb 6.15pm Instituto Cervantes
La Trompeta Andres Nieves Animation 4: “Kids Corner” Sat 27th Feb 1.00pm Central Library
Laisa Carmen Gutierrez Women In Film Sat 27th Feb 6.30pm RNCM
Latiner Ines Gowland Kino Exposed 1:International Student Shorts Wed 24th Feb 2.00pm Central Library
LE FRUIT DE L’AMOUR, ET DU HASARD / The Fruit of Love and Chance Juliette Morice Euro Cine 3: French & Italian Thur 25th Feb 6.15pm Instituto Cervantes
Leaving Home (Uit Huis) Joost Lieuwma Animation 2:”Special Selections” Wed 24th Feb 6.00pm Central Library
Light Study Josephine Massarella Kino Experimental Thur 25th Feb 6.30pm Apotheca Bar
Listen Rungano Nyoni Women In Film Sat 27th Feb 6.30pm RNCM
Little Vulvah & Her Clitoral Awareness Sara Koppel Take 5 & Under Thur 25th Feb 8.30pm Apotheca Bar
Love In The Time Of Advertising Matthew Berenty & David Bokser Animation 2:”Special Selections” Wed 24th Feb 6.00pm Central Library
Love Me Tinder Sami Abusamra Kino Tales 3: Romantic Tales Tue 23rd Feb 6.00pm Central Library
Love Me Tinder Sami Abusamra British Shorts 1 Fri 26th Feb 8.30pm Anthony Burgess
Luz Jacqueline Lentzou Kino Experimental Thur 25th Feb 6.30pm Apotheca Bar
Mark and Alan Rob Reed Made In Manchester Mon 22nd Feb 7.50pm 70 Oxford Street
Mark and Alan Rob Reed Made In Manchester (repeat screening) Tue 23rd Feb 4.00pm 70 Oxford Street
Mediation Francisco Lorite International Panorama 2 Tues 23rd Feb 6.30pm Anthony Burgess
MENAGE Leon Lopez Made Up North Sat 27th Feb 8.30pm RNCM
Mend And Make Do Bexie Bush Animation 4: “Kids Corner” Sat 27th Feb 1.00pm Central Library
Mer Depre Margaret Orr Kino Experimental Thur 25th Feb 6.30pm Apotheca Bar
Metube: August Sings Carmen Habanera Daniel Moshel Take 5 & Under Thur 25th Feb 8.30pm Apotheca Bar
MeTube: August Sings Carmen Habanera Sixpack Film Euro Cine 2 – German Shorts Thur 25th Feb 1.0pm Central Library
Michael Jonathan Kemp Made Up North Sat 27th Feb 8.30pm RNCM
Moritz and the woodwose Bryn Chainey Euro Cine 2 – German Shorts Thur 25th Feb 1.0pm Central Library
Mother’s Day Gabriel Furman Women In Film Sat 27th Feb 6.30pm RNCM
Mould Jordan Daynes Kino Exposed 2: UK Student Shorts Wed 24th Feb 6.30pm Anthony Burgess
Musicide (Musicidio) Ferriol Tugues Animation 4: “Kids Corner” Sat 27th Feb 1.00pm Central Library
My Bonnie Hannah Quinn Kino Tales 3: Romantic Tales Tue 23rd Feb 6.00pm Central Library
My Dearest Friend Kevin Geurts Take 5 & Under Thur 25th Feb 8.30pm Apotheca Bar
My Kingdom Debra Solomon Animation 1: “Dark & Light” Wed 24th Feb 2.00pm Central Library
My Kingdom Debra Solomon Take 5 & Under Thur 25th Feb 8.30pm Apotheca Bar
Namnala Nacho Solana Euro Cine 1 – Spanish Shorts 1 Wed 24th Feb 6.15pm Instituto Cervantes
Negative Nature Dawn George Kino Experimental Thur 25th Feb 6.30pm Apotheca Bar
Neighbors Eric Dozier International Panorama 2 Tues 23rd Feb 6.30pm Anthony Burgess
Nemo Felipe Sanz Euro Cine 1 – Spanish Shorts 1 Wed 24th Feb 6.15pm Instituto Cervantes
No One Pukes In Heaven Katja Benrath Euro Cine 2 – German Shorts Thur 25th Feb 1.0pm Central Library
No Strings Eoin Maher British Shorts 1 Fri 26th Feb 8.30pm Anthony Burgess
Norma’s Colours Florence Kennard Documentary Shorts Fri 26th Feb 2.00pm Gullivers
Nothing Gold Kate Connerty Kino Exposed 2: UK Student Shorts Wed 24th Feb 6.30pm Anthony Burgess
nTramp Martin Grötzschel Take 5 & Under Thur 25th Feb 8.30pm Apotheca Bar
NUMBER 2: IF I WERE MARILYN JC Falcon Euro Cine 1 – Spanish Shorts 1 Wed 24th Feb 6.15pm Instituto Cervantes
O!PLA ACROSS THE BOARDER Various Directors POLISH ANIMATION Wed 24th Feb 8.30pm Anthony Burgess
Ob Sich die Sehnsuchtvererbt / Is Longing Hereditary? Gitte Hellweg Documentary Shorts Fri 26th Feb 2.00pm Gullivers
On The Path Amir Sarrafha Kino Tales 3: Romantic Tales Tue 23rd Feb 6.00pm Central Library
One Day In Whitechapel Seemab Gul Kino Exposed 2: UK Student Shorts Wed 24th Feb 6.30pm Anthony Burgess
Opossum Paul Cichon Animation 4: “Kids Corner” Sat 27th Feb 1.00pm Central Library
Opossum Paul Cichon Take 5 & Under Thur 25th Feb 8.30pm Apotheca Bar
Origami David Pavon Animation 2:”Special Selections” Wed 24th Feb 6.00pm Central Library
OS MENINOS DO RIO / The Children of The River Javier Macipe Euro Cine 4: Crossing Borders Fri 26th Feb 6.00pm Instituto Cervantes
OUT Gsus Lopez Kino Tales 5: Comedy Tales 2 Fri 26th Feb 6.30pm Anthony Burgess
Patriot Eva Riley British Shorts 1 Fri 26th Feb 8.30pm Anthony Burgess
Pommes Frites Balder Westein Animation 2:”Special Selections” Wed 24th Feb 6.00pm Central Library
Portrait Of A Wind-Up Maker Dario Perez Animation 1: “Dark & Light” Wed 24th Feb 2.00pm Central Library
Recently In the Woods Daniel Van Weston Take 5 & Under Thur 25th Feb 8.30pm Apotheca Bar
Recently in the woods Daniel Van Westen Euro Cine 2 – German Shorts Thur 25th Feb 1.0pm Central Library
RECYCLABLE PLASTIC Pablo R. Montenegro Euro Cine 5 – Spanish Shorts 2 Sun 28th Feb 2.00pm Anthony Burgess
Rest Stop Ben Masson Kino Tales 4: Bizarre Tales Tue 23rd Feb 8.30pm Anthony Burgess
Robot Dreams Made Flesh Robert Lyons Kino Experimental Thur 25th Feb 6.30pm Apotheca Bar
Rockero Reyes Romina Cohn Kino Tales 5: Comedy Tales 2 Fri 26th Feb 6.30pm Anthony Burgess
Rockmount Dave Tynan International Panorama 2 Tues 23rd Feb 6.30pm Anthony Burgess
Runaway Susan Yung; Emily Buchanan; Esther Parobek Animation 2:”Special Selections” Wed 24th Feb 6.00pm Central Library
S T U T T E R R E R Ben Cleary British Shorts 1 Fri 26th Feb 8.30pm Anthony Burgess
Samovila Eleonara Asparuhova Take 5 & Under Thur 25th Feb 8.30pm Apotheca Bar
Sasha Taisia Deeva International Panorama 1 Mon 22rd Feb 6.00pm Central Library
Sasha Taisia Deeva International Panorama 1 (Repeat) Tues 23rd Feb 2.00pm Central Library
Scheherazade Mehrnoush Aliaghaei International Panorama 1 Mon 22rd Feb 6.00pm Central Library
Scheherazade Mehrnoush Aliaghaei International Panorama 1 (Repeat) Tues 23rd Feb 2.00pm Central Library
Seventh Heaven

 


Seven Days a Week

Or Tillinger

 


Tal Amiran

Animation 4: “Kids Corner”

 

Documentary

Sat

 


Fri

27th Feb

 

27th

1.00pm

 


2.00pm

Central Library

 

Gullivers

Silver Sands Motel Cris Noda, Cayetana H. Cuyas International Panorama 2 Tues 23rd Feb 6.30pm Anthony Burgess
Since We Last Ben Grady British Shorts 1 Fri 26th Feb 8.30pm Anthony Burgess
Sitzung Eliza Plocieniak-Alvarez Take 5 & Under Thur 25th Feb 8.30pm Apotheca Bar
Skin Alexander Leistiko Kino Exposed 2: UK Student Shorts Wed 24th Feb 6.30pm Anthony Burgess
Snail Trail Philipp Artus Take 5 & Under Thur 25th Feb 8.30pm Apotheca Bar
Snail Trail Philipp Artus Euro Cine 2 – German Shorts Thur 25th Feb 1.0pm Central Library
Some Thing Elena Walf Animation 4: “Kids Corner” Sat 27th Feb 1.00pm Central Library
Song of the Man Eleonara Asparuhova Animation 1: “Dark & Light” Wed 24th Feb 2.00pm Central Library
Sorry to Interrupt David Lorenz Euro Cine 2 – German Shorts Thur 25th Feb 1.0pm Central Library
Sound of the Crowd Keir Black Take 5 & Under Thur 25th Feb 8.30pm Apotheca Bar
Spiral Richard Addlesee iShorts (repeat screening) Thur 25th Feb 3.00pm Central Library
Spiral Richard Addlesee iShorts (Creative England) Mon 22nd Feb 5.50pm 70 Oxford Street
Stereotype Jordan McGibney British Shorts 2 Sun 28th Feb 4.00pm Anthony Burgess
Strings Richard Turley Kino Tales: Comedy Tales 1 Mon 22nd Feb 2.00pm Central Library
Such Appetite Stoya Nikolaev Take 5 & Under Thur 25th Feb 8.30pm Apotheca Bar
Summer’s Gift David Whitney Made In Manchester Mon 22nd Feb 7.50pm 70 Oxford Street
Summer’s Gift David Whitney Made In Manchester (repeat screening) Tue 23rd Feb 4.00pm 70 Oxford Street
Sumo Road – The Musical Ken Ochiai Kino Tales: Comedy Tales 1 Mon 22nd Feb 2.00pm Central Library
Teeth Daniel Gray Kino Tales 4: Bizarre Tales Tue 23rd Feb 8.30pm Anthony Burgess
Terrance Justin Garcia Family Friendly Sat 27th Feb 3.00pm Central Library
The Autumn of Zao Nikolaus Roche-Kresse Euro Cine 3: French & Italian Thur 25th Feb 6.15pm Instituto Cervantes
The Background Man Jose Medina Euro Cine 1 – Spanish Shorts 1 Wed 24th Feb 6.15pm Instituto Cervantes
The Background Man Jose Medina Take 5 & Under Thur 25th Feb 8.30pm Apotheca Bar
The Beginning of the End Manon David Animation 1: “Dark & Light” Wed 24th Feb 2.00pm Central Library
The Bicknell Genevieve Bicknell Documentary Shorts Fri 26th Feb 2.00pm Gullivers
The Bug Yiannis Liolios Animation 2:”Special Selections” Wed 24th Feb 6.00pm Central Library
The Christmas Eve Dinner Joaquin Arca Kino Tales 4: Bizarre Tales Tue 23rd Feb 8.30pm Anthony Burgess
The Devil’s In The Detail Tomasz Aleksander Made Up North Sat 27th Feb 8.30pm RNCM
The Fifth Stage Angelo Indolfi Euro Cine 3: French & Italian Thur 25th Feb 6.15pm Instituto Cervantes
The Forecast Philip Stevens Kino Tales 4: Bizarre Tales Tue 23rd Feb 8.30pm Anthony Burgess
The Forest Paper Sipparpad Krongraksa Animation 4: “Kids Corner” Sat 27th Feb 1.00pm Central Library
The Future Perfect Nick Citton Kino Tales 2: Future Tales Mon 22nd Feb 4.00pm Central Library
The Girl and the Gondola Abbe Robinson Euro Cine 3: French & Italian Thur 25th Feb 6.15pm Instituto Cervantes
The Institute Johan Andersson Kino Tales 4: Bizarre Tales Tue 23rd Feb 8.30pm Anthony Burgess
The Keeper’s Wife Mario Parruccini Euro Cine 3: French & Italian Thur 25th Feb 6.15pm Instituto Cervantes
The Lotus Gun Amanda Milius Women In Film Sat 27th Feb 6.30pm RNCM
The Martyr Darren Langlands Made In Manchester Mon 22nd Feb 7.50pm 70 Oxford Street
The Martyr Darren Langlands Made In Manchester (repeat screening) Tue 23rd Feb 4.00pm 70 Oxford Street
The Offering Sima Gonsai iShorts (repeat screening) Thur 25th Feb 3.00pm Central Library
The Offering Sima Gonsai iShorts (Creative England) Mon 22nd Feb 5.50pm 70 Oxford Street
The Present Jacob Frey Animation 4: “Kids Corner” Sat 27th Feb 1.00pm Central Library
The Red Dust Ilona Kacieja Documentary Shorts Fri 26th Feb 2.00pm Gullivers
The Red Thunder Alvaro Ron Kino Tales 2: Future Tales Mon 22nd Feb 4.00pm Central Library
The Storyteller Eleonora Quario Animation 4: “Kids Corner” Sat 27th Feb 1.00pm Central Library
The Switch Olly’s Film Made Up North Sat 27th Feb 8.30pm RNCM
The Technician James Arden Kino Exposed 2: UK Student Shorts Wed 24th Feb 6.30pm Anthony Burgess
Through the Breaking Glass Ivan Mena-Tinoco Euro Cine 1 – Spanish Shorts 1 Wed 24th Feb 6.15pm Instituto Cervantes
Throw Me To The Dogs Aaron Dunleavy Made Up North Sat 27th Feb 8.30pm RNCM
Film Title Director Programme Day Date Time Venue
Transfer Christopher Spencer-Lowe International Panorama 2 Tues 23rd Feb 6.30pm Anthony Burgess
Triangles of Happiness Jannik Pedersen Euro Cine 4: Crossing Borders Fri 26th Feb 6.00pm Instituto Cervantes
Twine Richard Heap Made Up North Sat 27th Feb 8.30pm RNCM
Volta Stella Kyriakopoulos Euro Cine 4: Crossing Borders Fri 26th Feb 6.00pm Instituto Cervantes
Waking Up Jed Steve Sale Kino Tales: Comedy Tales 1 Mon 22nd Feb 2.00pm Central Library
We Are Nobody Pablo Fajarado Euro Cine 5 – Spanish Shorts 2 Sun 28th Feb 2.00pm Anthony Burgess
We Can’t Live Without Cosmos Konstantin Bronzit Animation 1: “Dark & Light” Wed 24th Feb 2.00pm Central Library
We Want Cake Tania Gonzalez Kino Tales: Comedy Tales 1 Mon 22nd Feb 2.00pm Central Library
We Want Cake Tania Gonzalez Women In Film Sat 27th Feb 6.30pm RNCM
Wechselautomatik / Lost in Transportation Natalia Sinelnikova Kino Tales 3: Romantic Tales Tue 23rd Feb 6.00pm Central Library
When Tears Have Fallen Henrik Henziger Kino Tales 2: Future Tales Mon 22nd Feb 4.00pm Central Library
Whisper Jo Lewis Kino Tales 4: Bizarre Tales Tue 23rd Feb 8.30pm Anthony Burgess
Wild Flower Claire Molloy iShorts (repeat screening) Thur 25th Feb 3.00pm Central Library
Wild Flower Claire Molloy iShorts (Creative England) Mon 22nd Feb 5.50pm 70 Oxford Street
Wind Robert Loebel Animation 2:”Special Selections” Wed 24th Feb 6.00pm Central Library
Wind Robert Loebel Take 5 & Under Thur 25th Feb 8.30pm Apotheca Bar
Winged Warriors Evy Barry British Shorts 1 Fri 26th Feb 8.30pm Anthony Burgess
Wollen Maria Hilbert Take 5 & Under Thur 25th Feb 8.30pm Apotheca Bar
Wrapped Roman Kalin, Falco Paeper, Flo Wittman Kino Tales 2: Future Tales Mon 22nd Feb 4.00pm Central Library
XdubX (parallel reality) David Ellis Kino Experimental Thur 25th Feb 6.30pm Apotheca Bar
Yellow Sticky Notes: Canadian Anijam Jeff Chiba Stearns Animation 2:”Special Selections” Wed 24th Feb 6.00pm Central Library
YOUR F****** BANK Jose Luis Santos Perez Euro Cine 5 – Spanish Shorts 2 Sun 28th Feb 2.00pm Anthony Burgess
Zepo Cesar Diaz Take 5 & Under Thur 25th Feb 8.30pm Apotheca Bar


  • One thought on “Official Selection 2016

    1. Pingback: Calendar and Programme Schedule: Tickets & Venue Info. | Kinofilm Festival

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *